Důsledky stresu
Stres se objevuje v životě každého znás. Působí ze
všech oblastí našeho života – pracovního, rodinného, finančního, ... ale co to ten stres vlastně je?
Existují různé formy stresu z nichž každý má
jak pozitivní, tak i negativní důsledky na naše tělo i mysl.
Typy stresu
- Eustres: Tento druh stresu je obvykle považován za „pozitivní“. Obvykle působí jen po velmi krátkou dobu a stimuluje jedince k lepším výkonům.
- Distres: Obvykle se jedná o “negativní” stres. Velmi často je spojen se silně negativními emocemi (úmrtí blízkého člověka, výpověď, ...) a může mít, zvláště při dlouhodobějším působení, negativní vliv na naše zdraví.
- Akutní stres: Nejčastější forma stresu, se kterou se setkáváme. Tělo i mysl okamžitě reagují na jakoukoliv hrozbu či výzvu. Velmi často jsme si plně vědomi toho, co se děje a díky tomu zvládáme tyto situace vcelku dobře.
- Chronický stres: Tento druh stresu je také považován za špatný. Naše schopnost vyrovnat se s tím se postupně snižuje a čím déle tento stres působí, tím více jsme náchylní k nachlazení, infekcím, fyziologickým a dušením onemocněním. Postižený jedinec často propadá depresím.
Nezávisle na tom, zda jde o negativního či pozitivního původce, může chronický stres vést k
psychologickým a fyziologickým potížím, ze kterých se dotyčný jedinec obvykle neumí sám vymotat, protože se točí v začarovaném kruhu – postupně ztrácí schopnost zvládat i menší potíže.
Ač si to obvykle neuvědomuje, chronický stres může pocházet i z
nadměrné konzumace kofeinu, alkoholu, či z
nevhodného životního prostředí. Alergeny, plísně, nadbytek těžkých kovů nebo například přemíra čistících domácích prostředků může negativně působit na naše tělo a v důsledku toho podporovat chronický stres.
Zdánlivě konstatní příval stresu může vést k
úzkosti, depresím a
panice. Jedinec přestává fungovat správně a tělo je permanentně zatíženo, což má negativní dopad nejen na psychiku člověka, ale i na soustavy a orgány jedince.
Tělo po určité době začíná být natolik přetíženo, že hormony, které obvykle napomáhají normálnímu fungování, začínají tělo naopak ničit a vyčerpávat. Tento stav může vést k
hormonální dysfunkci, zvýšené bolesti svalů, nespavosti, průjmu či
zácpě, únavě, nevolnosti, zvracení nebo
destruktivnímu chování. Může dojít dokonce k sociálním potížím.
V takové situaci je velmi důležité rozpoznat příznaky úzkosti a depresivních poruch, abychom mohli včas vyhledat pomoc. Jednotlivé příznaky jsou často vzájemně propojeny a nelze k nim tedy přistupovat jako k samostatným problémům.
Nejčastější příznaky
- zvýšený tep
- bolesti v hrudi
- dušnost
- nadměrné pocení
- morbidní obsesivní myšlenky a chování (OCD)
- podrážděnost
- kožní potíže – ekzém, lupénka, kopřivka, akné, ...
- závratě
- hypertenze
- potíže se soustředěním
- zvýšená či naopak snížená chuť k jídlu
- náhlé zvýšení či snížení váhy
- bolesti svalůl
- vypadávání vlasů
- zácpa či průjem
- nespavost
- častá nachlazení a infekce
- iracionální strach
- systémový zánět
- poruchy štítné žlázy a obecná hormonální dysfunkce
Z nutričního hlediska může vést stres k těžkým chronickým potížím v důsledku
zvýšené zátěže organismu. Níže uvedené látky jsou nezbytné pro normalizaci funkce buněk a tělesných funkcí. V kombinaci s relaxačními technikami mohou pomoci pacientovi v návratu zpět ke
zdravému vyváženému stavu. Je také důležité mít na paměti, že obnova zdravotního stavu nenastane hned, uzdravovací proces trvá nějakou chvíli a neexistuje způsob, jak to okamžitě zpravit. Pacient by si také měl uvědomit, že společně s léčbou je velmi žádoucí, když se pokusí co nejvíce
eliminovat stresové faktory ze svého okolí.
Důležité látky
- Hořčík. Je vyžadován všemi buňkami v organismu, má relaxační a uklidňující efekt, napomáhá obnově elektrolytů, snižuje zánětlivou bolest, napomáhá obnově soustředění a kvalitnímu spánku, reguluje hormony.
- Aminokyseliny. Jedná se o stavební kameny bílkovin, bez kterých by naše tělo nemohlo správně fungovat. I tyto látky vyžadují téměř všechny buňky v našem těle – aminokyseliny pomáhají svalům, plicím, srdci a trávicí soustavě.
- Vitamín C. Jde o jeden z nejznámějších antioxidantů. Napomáhá soustředění, posiluje imunitu. Vitamín C je důležitý pro zdraví pokožky a obnovu sliznic.
- Esenciální mastné kyseliny. Tyto jsou důležité pro snížení zánětu a regulaci hormonů. Jsou také nutné pro správnou funkčnost mozku a neurotransmiterů. Stejně jako vitamín C, jsou i mastné kyseliny důležité pro zdraví pokožky – podporují elasticitu a odporují syntézu kolagenu.
- Vitamíny B. Všechny vitamíny B jsou vyžadovány pro činnost jater, regulují hormony, poskytují buňkám energii.
- Zinek. Zinek je nezbytný pro veškeré tělesné funkce a jeho nedostatek může přispět ke zhoršení příznaků úzkosti a deprese.
- Selen. Důležitý antioxidant, který pomáhá tělu zbavovat se toxinů a těžkých kovů. Je velmi důležitý pro funkci štítné žlázy, která reguluje hormonální sekreci a snižuje oxidační poškození způsobené zánětlivým onemocněním. Pacienti trpící úzkostmi a depresí často již velmi brzo po prvních dávkách pocítí zlepšení nálady.
- Železo. Nedostatek železa je často vidět především u pacientů, kteří trpí chornickým stresem a chudokrevností. Železo je nutné pro adekvátní vývoj a tvorbu červených krvinek a je také zodpovědný za kvalitu jejich funkčnosti. Zlepšuje symptomy úzkosti a deprese.
Všechny tyto látky v kombinaci s adekvátním životním stylem a dietou Vám pomohou se zbavit chronického stresu a jeho negativních důsledků.
Techniky
Níže uvedené techniky se ukázaly býti účinné na snižování příznaků paniky, úzkosti a deprese. Lze jich využít jak v případě krátkodobých stresů, tak i v případě dlouhodbých, které přispívají ke ztranitelnosti organismu.
- meditace
- arteterapie
- muzikoterapie
- jakákoliv forma cvičení
- dostatek kvalitního spánku
- přizpůsobení jídelníčku