Akutní respirační onemocnění

Akutní respirační infekce (infekce dýchacího ústrojí) patří mezi nejčetnější onemocnění prakticky na celém světě a postihují všechny věkové skupiny. Respirační infekcí onemocní každý dospělý člověk průměrně 2x ročně, děti v předškolním věku průměrně 4 – 5x ročně.

Projevy a reakce organismu se liší v závislosti na individuálních charakteristikách, v žádném z případů však není vhodné nemoc přecházet. Každá nemoc včetně respiračních je zátěží pro organismus, který při boji s ní vynakládá velké množství energie. I když se nám může na první pohled zdát, že onemocnění není tak závažné a že to během chvilky přejde, je potřeba si uvědomit, že i takto slabé symptomy jsou indikátorem toho, že je s organismem něco špatně a že mohou velmi snadno přerůst do větších potíží.

Na trhu dnes existuje mnoho různých léčiv, které lékaři běžně předepisují pacientům s ARO. Mnozí lidé už se dokonce příliš nerozmýšlejí a už při prvním podezření jdou za svým lékařem pro konkrétní léky. Je to ale ta správná cesta?

Pravděpodobně to zná každý rodič – dítě jde poprvé do školky, nestihne se tam pořádně ani zorientovat a už musí zůstat doma s kašlem a horečkou. První rok v prostředí s takovým množstvím cizích lidí je pro většinu dětí nejnáročnější a některé jsou dokonce nakonec častěji doma než ve školce. Nicméně jak čas plyne, dětský organismus je stále odolnější a odolnější a i přesto, že četnost onemocnění je stále průměrně vyšší než u dospělého člověka, oproti původnímu stavu došlo k výraznému zlepšení. Proč se to děje?

Ač se to možná na první pohled nezdá, lidský organismus má neuvěřitelné regenerační schopnosti. A z každého překonání nemoci si odnese nějakou cennou „zkušenost“, kterou následně „použije“ při boji s dalším takovým onemocněním. Když se dítě poprvé dostává do cizího prostředí plného virů a bakterií, jeho imunitní systém si postupně začne zvykat na své okolí a stává se tak čím dál odolnější. Léčba u dětí navíc většinou probíhá přesně tak, jak by měla probíhat i u dospělého člověka – nemoc se nepřechází, ale naopak je dítěti dopřán klid a léky jsou podávány v případně nutnosti a to postupně v závislosti na zdravotním stavu konkrétního jedince.

Když se ale podíváme na typické chování dospělého člověka, zjistíme, že většina lidí se bude snažit zvolit co nejrychlejší metodu léčby a velmi často se omezuje pouze na řešení symptomů, zatímco ignoruje skutečnou příčinu onemocnění. Tímto přístupem se ale může dospělý člověk dostat do situace, kdy se regenerační schopnosti jeho imunitního systému budou postupně zhoršovat a dotyčný bude nejen častěji nemocný, ale bude mít pravděpodobně i čím dál závažnější projevy nemoci.

Proto místo automatické návštěvy doktora s žádostí o recept raději ulehněte do postele s teplým čajem, pořádně se vyspěte a zamyslete se, zda Vᚠživotní styl není přeci jen příliš namáhavý pro Vᚠorganismus. Lidé nacházející se v neustálém stresu, zavření celé dny v kanceláři zapomínající na psychický a fyzický relax budou pravděpodobně mezi prvními, kteří onemocní při prvním styku s infekcí. Pokud navíc místo otužování organismu se budou snažit nemoc přechodit nebo utlumit léky, mohou si ve výsledku přivodit mnohem závažnější potíže.

Jaké jsou tedy možnosti efektivní léčby?

Pokud nejde o vážnou chronickou patologii nebo o alergii, pokud má pacient jinak poměrně odolný imunitní systém a potřebuje se co nejrychleji postavit zpátky na nohy, může vyzkoušet následující směs: Do velkého hrnku s dostatečně silným černým čajem přimíchejte dvě lžíce malinového nebo rybízového džemu, 1 lžíci vodky nebo koňaku a 1 tabletu (0,5g aspirinu). Zamíchejte a vypijte před spaním. Následně se zabalte pořádně do peřiny a pokuste se usnout.

Tento koktejl vyvolá silné pocení, počítejte proto s tím, že se pravděpodobně budete muset v průběhu noci několikrát převléci. Už další den ráno většina pacientů pocítí výraznou úlevu, nicméně je důležité mít na paměti, že tato směs je poměrně silná a není proto vhodná pro starší pacienty nebo pacienty s příliš oslabeným organismem.

V případě bolestí v krku lze doporučit kloktání teplého odvaru z heřmánku, měsíčku nebo šalvěje, nebo případně obyčejné slané vody. Čím častěji, tím lépe – obecně se doporučuje kloktat cca každé 1 – 2 hodiny.

V případě kašle jsou velmi účinné inhalace mentolu a eukalyptového oleje. Při suchém kašli pomůže teplé mléko (nebo čaj) s medem, případně se dělá speciální medová směs – půl hrnku medu smíchat se šávou z jednoho citronu. Pečlivě zamíchejte a berte jednu lžičku 3x denně.

K celkové podpoře organismu nám může dopomoci česnek a šípkový odvar. Velmi vhodné jsou v takovém případě i polyvitamínové přípravky nebo přinejmenším samotný vitamín C, kterýje výborným antioxidantem a tlumí procesy poškozující buňky. Spolu s tím je vhodné pít dostatek tekutin a do jídelníčku zařadit jednodušší, ideálně alespoň částečně tekutá jídla. Pokud to umožňuje zdravotní stav (lze i při mírné teplotě), je vhodné si každý den vyjít na kratší poklidnou procházku nebo přinejmenším zajistit dostatečně provětrání místnosti několikrát v průběhu dne.

Sauna nebo solná lázeň podpoří krevní oběh a dopomůže tak ke snazšímu a rychlejšímu vyvedení toxinu z těla. V případě, že toto Vᚠzdravotní stav neumožňuje, lze využít alespoň horkých koupelí nohou nebo rukou.

Nezávisle na tom, zda jde o dítě nebo dospělého, vyhněte se umělému srážení horečky dokud nepřekročí 38 – 39 stupňů, je ale potřeba po celou dobu udržovat dostatečný pitný režim a podporovat pocení.

Pokud teplota převýší 38 stupňů, je možné dětem na noc dělat medové zábaly (pokud samozřejmě dítě nemá alergii na med). Smíchejte jednu lžičku medu s teplou vodou a postupně v této směsi namočte dvě gázy (nebo podobný materiál) a umístěte jednu na hrudník a jednu na záda. Dítě pořádně zabalte a uložte spát.